Milyen háziállatot válasszunk?
Háziállatok és az SPD-s gyermek
Minden családban eljön az az időszak, amikor a gyermekeink háziállatot szeretnének. Ez nem könnyű döntés. Végig kell gondolni, hogy mi fér bele a család életébe, költségvetésébe. Ha eltérő fejlődésmenetű gyermeket nevelünk, azt is végig kell gondolni, hogy melyik állat az, ami megfelelő lehet.
Néhány tipp:
Madarak
Sokan szeretik a papagájokat, kisebb madarakat. Szépek, színesek és hangosak. Általában kalitkában tartják őket, amit rendszeresen takarítani kell. A madarak társas lények, tehát lehet, hogy két madarat veszünk egyszerre. Fel kell készülnünk, hogy ezek az élőlények sokat csipognak, csapkodnak a szárnyukkal, fütyülnek, vannak fajták, amelyek beszélnek is. Ha gyermekünk hallása túlérzékeny, nem biztos, hogy ez a legjobb választás.
Macska
A macskák önálló lények. Ha nem vagyunk mindig otthon, a macska jó választás lehet. Nem kell sétáltatni, elég, ha egy macskaalom rendelkezésre áll. Fel kell készülni azonban arra, hogy az almot gyakran kell cserélni, a macska szőre hullik, illetve előfordulhat, hogy karmol az állat.
Terhesség alatt nem ajánlott a macskával való kapcsolat a toxoplazmosis veszélye miatt. Vannak gyerekek, akik allergiásak a macskaszőrre. Mindig figyeljük, hogy gyermekünk nem produkál-e allergiás tüneteket.
Azon gyereknek, akinek a szaglása túlérzékeny, a macskaalom, a macskaeledel illatának elviselése nehézségeket okozhat. Ezt áthidalhatjuk úgy, hogy az almot olyan helyre rakjuk, ahol a gyermek nem találkozik vele állandóan, és etethetjük a macskánkat akkor, mikor gyermekünk nincs otthon.
A macskák nyugtató hatással vannak az emberre. Segítenek ellazulni, megnyugodni. Elősegítik az empátia és elfogadás fejlődését, gondoskodást váltanak ki.
Kutya
A kutya az ember legjobb barátja. Lojálisak, elfogadóak, ha jól neveljük, őket nem okoznak gondot. Azonban mielőtt kutyát vásárolunk, gondoljunk át néhány dolgot.
- Mennyi időnk van a kutyára?
- Milyen fajtát szeretnénk? Vannak kifejezett családbarát kutyák (minden kutyát nevelni kell!), akik nagyon szeretik a gyerekeket. Amikor választunk, azt is vegyük figyelembe, hogy mekkora kutyát szeretnénk, illetve a szőr hosszát se felejtsük el.
- Ha már gyermekünk születése előtt van kutyánk, készítsük fel az ebet a gyermek érkezésére:
- Ha megszületett a gyermekünk, a kórházban töltött napok alatt küldjünk haza egy textil pelenkát a gyermek illatával. Szagoltassuk meg a kutyával, de ne adjuk oda neki!
- Mikor hazamegyünk a kórházból és belépünk az ajtón, először simogassuk meg a kutyát, szagoltassuk meg vele a textil pelenkát, majd hozzuk be a gyermeket is a szobába, ahol engedjük, hogy a kutya megszagolja a gyermeket. Így azonosítja be szag alapján az új jövevényt.
- Elképzelhető, hogy az első napokban a kutya jelez, ha a gyermekünk sír. Dicsérjük meg a kutyát, de ne erősítsük meg a viselkedését.
- Ne hagyjuk egyedül a gyermeket a kutyával!
- Ahogy nő a gyermek, úgy alakul ki a kutyával a saját kapcsolata.
- Tanítsuk meg, hogy kell megsimogatni a kutyát (szagoltassuk meg először a gyermek kezét a kutyussal, és utána simogathatja). Mindig figyeljünk, hogy ne dobjon semmilyen tárgyat a kutyához, ne üsse meg, stb.
- Neveljük a kutyát. Ha megmorogná, megugatná a gyermeket, utasítsuk el ezt a viselkedést. Azzal, hogy új családtag érkezett, a falka sorrendet újra fel kell állítani.
- Amikor gyermekünk már jár, és egyedül fedezi fel a világot, akkor is mindig figyeljünk arra, hogy ne maradjanak felügyelet nélkül. A gyerekek hevesek, tehetnek hirtelen mozdulatokat, amiket a kutya nem tud esetleg kezelni. Soha ne felejtsük el, hogy bármennyire is bízunk a kutyában, bármennyire is jól nevelt, engedelmes, ösztönlény.
- Nekünk szülőknek és felelős kutyatartóknak a felelőssége, hogy ne történjen semmi baj!
- Ma már elérhető kutyaterápia és akár saját kutyánkat is kiképezhetjük terápiás kutyának (www.matesze.hu).
- A kutya, ha jól neveljük és törődünk vele, százszorosan meghálálja szeretetünket. Empatikusak, nem várnak el semmit tőlünk. Gyermekünk megtanulhatja a gondoskodást, a tőrödét, és életre szóló barátságot köthet.
- Nagyon fontos még egy dolgot megemlíteni. Természetesen ez korfüggő, de beszélni kell arról, hogy mit tegyünk, ha kedvencünk elpusztul.
- Ha idős kutyáról van szó, készítsük fel a gyermeket. Beszéljünk a halálról, hagyjuk, hogy kérdéseket tegyen fel. Esetleg rajzoltassuk le vele, hogy mit érez.
- Biztosítsuk a lehetőséget arra, hogy elbúcsúzhasson, és meggyászolja a barátját.
- Ne hozzunk azonnal másik kutyát, vonjuk be (korától függően) a döntésbe és a kiválasztásba.
- Nagyon fontos még egy dolgot megemlíteni. Természetesen ez korfüggő, de beszélni kell arról, hogy mit tegyünk, ha kedvencünk elpusztul.
-
Halak
- Az akváriumok köztudottan nyugtató hatással vannak az emberekre. Ám az akváriumot tisztán tartani koránt sem könnyű feladat. Ha halakat szeretnénk, mindenképpen készüljünk fel arra, hogy ezek az állatok nem élnek hosszú évekig, így olyan helyre rakjuk az akváriumot, ahol abban az esetben, ha elpusztul a hal, mi találjuk meg előbb.
- Beszéljünk a gyermekünkkel a halálról és arról, hogy a halak nem élnek hosszú ideig.
- Vonjuk be a halak etetésébe és az akvárium tisztántartásába (korától függően).
-
Hörcsögök, egerek, tengeri malacok
- Kicsi, aranyos, puha szőrű állatok a gyerekek kedvencei.
- Almukat gyakran kell cserélni, és hangosak lehetnek.
- A terráriumban, kalitkában elhelyezett játékokat sokszor éjjel is űzik, tehát, ha ilyen kisemlősöket választunk, gondoljuk át jól, hogy hol lesz a helyünk, ahol senkit sem zavarnak.
- Ha több ilyen állatot tartunk, készüljünk fel, hogy hajlamosak pl. a hörcsögök összeverekedni. Mindig úgy válasszunk helyet a kalitkának, hogy ha baj történne, akkor mi találjuk meg előbb, és ne a gyermekünk.
-
Nyulak
- A nyulak nem szeretik, ha kézbe veszik őket. Ideges, gyors, harapós állatok. Szőrük puha és ezt a gyerekek kedvelik.
- Azon gyereknek, akinek a szaglása túlérzékeny, az alom szaga gondot okozhat. Gyakran cseréljük azt.
Állatot tartani felelősséggel jár. Mindig gondoljuk végig, hogy mit tudunk bevállalni, és mit nem. Tanítsuk meg gyermekünket a felelős állattartásra.
Ahonann az ötletek származnak:
Britt Collins, MS, OTR és Jackie Lieber Olson: Sensory Parenting