
Sapka és kesztyű (télen és nyáron)
Szenzoros gyermekek egy része nagyon nehezen viseli, ha sapkát-kesztyűt kell felvennie. Vannak azonban olyan szenzoros gyermekek is, akiknek folyamatosan szüksége van a sapkára és a kesztyűre is. És akadnak olyanok, akik hol az egyik, hol a másik végletet szeretik.
Nyáron:
- A nagy melegben, ha a napon tartózkodunk nagyon fontos, hogy megfelelően védjük a gyermekünket a napfénytől.
- Ha nem szereti a baseball sapkát, válasszunk neki kalapot, vagy fejkendőt. Próbáljunk meg olyan sapkát választani, amin rajta van az éppen aktuálisan kedvenc mesehőse. Ha már beszél, és ki tudja fejezni magát, kérdezzük meg, hogy milyen színű sapkát szeretne.
- Kérdezzük meg, hogy állítható sapkát szeretne-e, vagy full cap-et (ennek a méretét nem lehet állítani).
- Lehetőleg ne egy darabot vegyünk, mert ha mosni kell a sapkát vagy elveszik, nem biztos, hogy pótolni tudjuk.
- Miután megvettük a sapkát, mossuk ki (így használtabb állaga lesz), és vágjuk ki a címkéket.
- Vannak gyerekek, akik állandóan sapkában vannak, még a legnagyobb melegben is. Szemükbe húzzák a sapkát, alig látnak ki. Ez általában azért van, mert zavarja a szemüket a fény, illetve biztonságot ad nekik a sapka.
- Ha már érezzük, hogy nagyon melege van, de nem hajlandó levenni a sapkát, érdemes akkor megpróbálni levenni, mikor valamilyen mozgásos tevékenységet folytat (pl. hintázik, csúszdázik, stb.).
- Mindig szóljunk neki előre, hogy levesszük a sapkát. Ne érje váratlanul, mert dühőssé, agresszívvá válhat.
- Ha heves a reakció, beszéljük meg, hogy csak egy pici időre vesszük le (pl. amíg hintázik) és utána visszakaphatja. Ha magától nem kéri, ne adjuk oda, de ha igényt tart rá, akkor kapja vissza a sapkát!
-
Kesztyű:
- Vannak gyerekek, akik nehezen viselik, ha koszos lesz a kezük, vagy hozzá kell érniük puszta kézzel bármihez is. Ilyen esetben jó megoldás lehet a kesztyű.
- Nyáron a nagy melegben ez veszély forrása is lehet, mert nehezen tud lehűlni a gyermek, ha a kezén kesztyű van.
- Ha nyilvános helyre megyünk (pl. játszótér, rokonok, stb.) akkor próbáljunk meg kompromisszumot kötni. Lehet, hogy a kocsiban még rajta van a kesztyű, de beszéljük meg, hogy ott, ahova megyünk, le kell venni, és amikor eljövünk, akkor visszakapja a kesztyűket.
- Ez azért is fontos, mert egyrészről nem „diliből” kéri a gyermek a kesztyűt (sokszenzoros gyermek azt mondja, azért van szüksége a kesztyűre, mert csak így érzékeli, hogy hol van a vége a kezének), szüksége van rá. Másrészről viszont meg kell próbálnunk mindent megtenni azért, hogy ne lógjon ki feltűnően a sorból, mert ez konfliktushoz, piszkálódáshoz vezethet a játszótéren vagy egyéb helyeken!
- Találjuk meg az arany középutat.
Télen:
- Vannak szenzoros gyermekek, akiket télen nagyon nehezen lehet felöltöztetni. A szenzoros gyermekek nagy részénél eltart elég sokáig, míg alkalmazkodnak az időjárás változáshoz.
- Nézegessünk képeket a téli időjárástól, öltözködésről. Néhányat kinyomtathatunk, és ki is rakhatunk, hogy lássa a gyermekünk.
- Vannak gyermekek, akik nem vesznek télen kabátot. Ezt egy szülőnek nem könny megemészteni, de vannak stratégiák, amikkel ki lehet küszöbölni a megfázást.
- Amennyiben nem lehet rá kabátot adni a következőt tehetjük:
- vegyünk polár pólókat, pulóvereket, bundázott pulóvereket
- rétegesen öltöztessük fel
- ne erőltessük a kabátot, de minden alkalommal kínáljuk fel a lehetőséget
- bármennyire is nehéz, próbáljunk meg higgadtak maradni.
- határoljuk be a kint töltött időt, kabát nélkül kb. 20-30 percet érdemes kint lenni a gyermekkel
- Amennyiben nem lehet rá kabátot adni a következőt tehetjük:
- Vannak gyerekek, akik jól bírják a hideget sapka nélkül is. Érdemes megpróbálni - ha elviseli a gyermek - megmasszirozni, megdörzsölni a fejét, mielőtt rárakjuk a sapkát. Lehet, hogy csak néhány percig viseli el, ez is nagy dolog, dicsérjük meg érte.
- Figyeljük, hogy nem pirosodik-e ki az arca, füle. Ha igen, vigyük meleg helyre.
- Vonjuk bele a sapka kiválasztásába.
- Sapka helyett használhatunk fülvédőt is.
Kesztyű:
- Olyan kesztyűt próbáljunk venni, amelynek anyagáról tudjuk, hogy gyermekünknek nem okoz gondot. Több párat vegyünk, hogyha elhagyná, legyen lehetőség pótolni!
- Lehet olyan kesztyűket is kapni, aminek nincsen ujja.
- Dörzsöljük, át a kezét mielőtt ráadjuk. Lehet, hogy csak pillanatokig viseli el. Mindig dicsérjük meg!
- Ha nem sikerül kesztyűt adni rá, fogadjuk ezt el. Mindig próbálkozzunk, ajánljuk fel, de soha ne erőltessük.
- Sok SPD-s gyermek arról számol be, hogy azért nem veszi fel ezeket a kiegészítőket, mert csak így érzik a kezüket, fejüket, csak így kapnak elég visszajelzést az idegrendszerüktől. Külső szemlélőként nehéz ezt megéretni , de nem azért csinálják, hogy minket frusztráljanak.
Fontos:
- Készüljünk fel arra, hogy megjegyzéseket kaphatunk, ha a gyermekünk nem az évszaknak megfelelően van felöltöztetve. Találjunk ki válaszokat az ilyen helyzetekre.
- Bölcsödében, óvodában és iskolában is nehézséget okozhat, ha a gyermeket nem tudjuk az évszaknak megfelelően felöltöztetni. Beszéljünk a pedagógusokkal, magyarázzuk el, hogy miért okoz ez nehézséget. Egy kicsit több energia befektetést igényel és picit több odafigyelést, de megoldható, hogy a gyermekünk ne maradjon ki a játékból, akkor se, ha nem öltözik fel.
Egy nehezen öltöztethető SPD-s kisfiú szüleitől:
„Eriknek pici korától kezdve kihívás volt az öltözködés. Ahogy nagyobb lett és eljött a hüvősebb idő, rengeteg fejtörést okozott, hogyan adjunk rá annyi ruhát, amely megvédi attól, hogy megfázzon. Erikre nem lehet kabátot adni. Polár pulóvereket, hőtartó pulóvereket vettünk és ez már elég volt, ahhoz, hogy kimehessen a szabadba és ne fázzon meg. Szülőként nem könnyű bedolgozni és megemészteni, hogy míg a többi gyermeken sapka, kesztyű és kabát van a legnagyobb hidegben, addig a mi gyermekünk egy hosszú ujjú pólóban futkározik. Kompromisszumot kellett kötnünk, tehát csak 20 percet voltunk naponta a szabadban, a számára elviselhető mennyiségű ruhában. Nem fázott meg, nem volt beteg. De mi szülőként végig aggódtunk az elmúlt néhány év teleit.
Tapasztalatunk alapján mindig fel kell kínálni a kabátot, kesztyűt, sapkát, de ha elutasítja nem szabad ráerőltetni. Nem dacról van szó, hanem reakcióról. Melege van, vagy kényelmetlen a ruha, nem tud jól mozogni benne, stb.
Bármennyire is nehéz ez, normális keretek között, de követni kell a gyermek igényeit. A tapasztalatok és megkérdezett szakemberek válaszai alapján, kb. -5 fokig nem fáznak meg ezek a gyerekek.Csak reménykedhetünk, hogy ez tényleg így is lesz. „
Ahonnan az ötletek származnak:
-
Roya Ostovar, Ph. D.:The Ultimate Guide to Sensory Processing Disorder.
- Terri Mauro, The EVerything Parent's guide to Sensory Integration Disorder
Lindsey Biel , M.A. OTR/L and Nancy Piske: Raising a sensoy smart child
Kép:google.com